Apartamenty NAD WDZYDZAMI

Atrakcje

Lokalizacja Apartamentów Nad Wdzydzami dostarcza rozmaitych sposobów spędzenia wolnego czasu. To doskonałe miejsce na obcowanie z naturą, a także na aktywny wypoczynek, na wędrówki piesze i rowerowe (geocaching), spływy kajakowe, wędkowanie, a nawet loty paralotnią.


SZLAKI ROWEROWE

Pętla Przytarnia.


Długość trasy 21 km, 14 przystanków z tablicami edukacyjnymi, ścieżka oznakowana za pomocą malowanych czerwonych znaków na drzewach i drogowskazach.
Pętla Przytarnia” obejmuje południowo-zachodnią część Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Rozpoczynający się we Wielu szlak wiedzie przez Przytanię, przy jeziorze Wdzydze, następnie przez gęste bory urozmaicone licznymi śródleśnymi jeziorkami – Zmarłe, Syconki Wielkie, Syconki Małe – i torfowiskami – planowany rezerwat torfowiskowo-krajobrazowy „Motowęże” – na górę Chełmice (201,4 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Parku.
W miejscowości Wiele warto zwiedzić Kalwarię, kościół p.w. św. Mikołaja z zabytkowym wyposażeniem z XVIII w. i Muzeum Ziemi Zaborskiej. Ponadto warto spojrzeć na jezioro Wdzydzkie z punktu widokowego w Przytarni (dojście ścieżką od przystani dla kajakarzy), zobaczyć ślady żerowania bobrów nad jeziorem Joninko, śródleśne jeziora i oczka wodne wraz z torfowiskami w planowanym rezerwacie przyrody „Motowęże”, bór chrobotkowy (siedlisko charakteryzujące się runem pokrytym siwymi porostami – chrobotkami), Chełmice i wąwóz przy zjeździe do Wiela.

Wokół Kaszubskiego Morza. Dookoła jezior wdzydzkich.

Długość trasy 48,5 km. Ścieżka oznakowana za pomocą malowanych zielonych znaków na drzewach i drogowskazach.
Niepowtarzalna trasa rowerowa prowadzi przez malownicze tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego ukazując piękno przyrody Kaszub Południowych. Przejedziemy na rowerze dookoła słynnego Krzyża Jezior Wdzydzkich, największego kompleksu jeziornego na Kaszubach, przez lasy, pola, łąki i wsie.
Trasa została wyznaczona tak, by ukazać jak najwięcej walorów obszaru Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Prowadzi brzegami rozległych jezior, gruntowymi drogami przez niekończące się bory, odwiedza malownicze wsie i pozwala poznać naturę ziemi kaszubskiej.
Pokonując ją warto zobaczyć krzyż Jezior Wdzydzkich z wieży widokowej we Wdzydzach Kiszewskich, jezioro Wdzydze z punktów widokowych w Przytarni i we Wdzydzach Tucholskich, torfowiskowe użytki ekologiczne i pomniki przyrody, zabytki sakralne we Wielu, tradycyjną architekturę kaszubskiej wsi w Juszkach, rzekę Wda i Kanał Wdy.

Schodno – Wdzydze Kiszewskie.

Długość trasy 24 km, 8 przystanków z tablicami edukacyjnymi, ścieżka oznakowana za pomocą malowanych żółtych znaków na drzewach i drogowskazach.
Trasa prowadzi przez północną część Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, ukazując jego walory przyrodnicze i krajobrazowe. Na trasie zobaczymy różnorodne jeziora w otoczeniu lasów – charakterystyczny element krajobrazu Parku, rzekę Wdę, krzyż Jezior Wdzydzkich z punktu widokowego w Czarlinie lub z wieży widokowej we Wdzydzach Kiszewskich.
Na ścieżce warto zobaczyć również Jezioro Zatur, drewniany most na Wdzie przy ujściu rzeki do jeziora Radolne, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, kompleks łąk w planowanym użytku ekologicznym „Studzience”, odwiedzić Galerię Sztuki ‚Odyseja’ we Wdzydzach, wybrać się w rejs statkiem „Stolem” i poznać Kaszubskie Morze „od wewnątrz”.


SZLAKI KAJAKOWE


SZLAKI PIESZE